betaartin betaartin .

betaartin

فنگ شويي و خانه اي سرشار از انرژي

فنگ شويي و خانه اي سرشار از انرژي

living room 1565295170 4 1 - فنگ شويي و خانه اي سرشار از انرژي

اگر تمايل داريد خانه اي سرشار از انرژي نشأت گرفته از طبيعت داشته باشيد، خواندن اين مقاله را از دست ندهيد.
فنگ شويي يك فلسفه و فن به جا مانده از چين باستان است. اين واژه به معناي باد و آب است و به دنبال بهترين و مناسب¬ترين دكوراسيون و چيدمان مي باشد. مناسب سازي دكوراسيون فقط محدود به مناطق مسكوني نيست و مي تواند ساختمان هاي تجاري و حتي باغ ها را نيز شامل شود. فنگ شويي در واقع فن اصولي و استاندارد چيدمان وسايل در جاي مناسب آنهاست؛ به شكلي كه با هم هماهنگ باشند و حس خوبي به افراد منتقل كنند. البته اين فن فقط مختص چين نيست و در فرهنگ كهن ما نيز ريشه دارد. سنت خانه تكاني عيد يكي از كارهاي ساده اي است كه از همين فن نشأت گرفته است. افراد در اين سنت سعي دارند با ايجاد تغيير در محيط اطراف، روحيه خود را بهبود دهند.

انرژي محيط در فنگ شويي
آنچه در فنگ شويي بسيار مهم است، انرژي محيط مي باشد كه در زبان چيني Qi يا chi نام دارد. اصولا فنگ شويي با هدف افزايش انرژي مثبت در محيط صورت مي گيرد. در صورتي كه چيدمان وسايل به درستي صورت گيرد، انرژي به درستي و آزادانه بين محيط حركت مي كند. در اين صورت به آن انرژي حياتي يا مثبت (Sheng chi) گفته مي شود. انرژي مثبت در محيط زندگي، به طور حتم در سلامتي، شادابي و موفقيت افراد تأثيرگذار است. اما اگر شرايط براي حركت آزادانه انرژي فراهم نباشد، به آن انرژي منفي يا مخرب (Sha Chi) مي گويند. وجود هرگونه آشفتگي، انباشتگي, شلوغي و لبه هاي تند و تيز در محيط، مي تواند زمينه را براي حضور انرژي منفي فراهم كند.

ارتباط فنگ شويي با عناصر پنج گانه
عناصر پنج گانه آب، آتش، خاك، باد و فلزات در فنگ شويي اهميت فوق العاده اي دارند. اين موارد در كشور ما با عنوان عناصر اربعه شناخته مي شوند و معتقديم كه زمينه ساز ساخت جهان هستند. اما در چين اين عناصر با عنوان عناصر پنج گانه Wu xing يا Wu shing مي شناسند. البته داستان عناصر ياد شده در چين با ما كمي متفاوت است و آنها معتقدند كه عناصر پنج گانه نشانه تغيير و تحول هستند. به عبارتي اين عناصر تغيير كرده و به عنصر ديگري تبديل مي شوند. اين عناصر در چين به اندازه اي اهميت دارند كه عدد پنج را به عنوان عدد بخت و شانس قلمداد مي كنند. بر اساس ترتيب و روند تبديل عناصر پنجگانه، شاهد انواع مختلفي از چرخه ها در فنگ شويي هستيم كه عبارتند از:

 چرخه سازنده: در اين چرخه، عناصر نشانه تغيير هستند و هر عنصر، عنصر بعدي خود را خلق مي كند. شكل اين چرخه پنج ضلعي است و جهت فلش ها به نحوي است كه موجب آفرينش مي شود. به عبارتي آب زمينه ساز تشكيل چوب و آتش است. آتش زمينه ساز تشكيل خاكستر و خاك است. خاك زمينه ساز تشكيل فلزات است و چرخه به همين شكل ادامه مي يابد.
 چرخه مخرب: اين چرخه به شكل ستاره است و در واقع عناصر به شكل اصولي و صحيح به كار گرفته نمي شوند. به عبارتي ترتيب به كارگيري عناصر به ترتيب چرخه سازنده نبوده و يكي در ميان انتخاب مي شوند. همانطور كه از نام اين چرخه برمي آيد، محصول اين فرآيند، توليد انرژي منفي يا مخرب است كه مي تواند مشكلاتي را ايجاد كند. به عنوان مثال آب موجب خاموشي آتش شده و آتش مي تواند فلزات را ذوب كند.
 چرخه تحليل برنده: اين چرخه شباهت كمي با چرخه سازنده دارد و آن شكل پنج ضلعي آن است. تنها تفاوت اين چرخه با نوع سازنده، برعكس بودن جهت تبديل عناصر است. لازم به ذكر است كه در اين چرخه هيچ گونه انرژي منفي توليد نمي شود؛ بلكه به جاي آفرينش عناصر ضعيف شدن آنها صورت مي گيرد. اين چرخه در مواقعي كه يك عنصر بيش از حد معمول در محيط باشد و با هدف تعديل سازي، مورد استفاده قرار مي گيرد.

اهميت هشت جهت جغرافيايي در فنگ شويي
جهت هاي جغرافيايي اصلي و فرعي از زمان هاي دور در فنگ شويي كاربرد داشته و اين روند تاكنون حفظ شده است. در واقع بين جهت هاي جغرافيايي (شمال، جنوب، شرق، غرب، شمال شرق، شمال غرب، جنوب شرق، جنوب غرب) و عناصر پنجگانه ارتباط وجود دارد و از هم تأثير مي گيرند. در رابطه با نحوه اختصاص عناصر به اين جهت ها، شرايط جوي و محيطي به طور كامل بررسي شده و دكوراسيون ساختمان بر همين مبنا چيده مي شود. معمولاً آب در جهت شمال، چوب در جهت شرق و جنوب شرق و خاك در جهت مركز و شمال غرب و شمال شرق قرار مي گيرد.

مربع لوشو چيست؟
قديمي ترين روش فنگ شويي در چين باستان، مربع لوشو (Lo Shu Square) نام دارد كه اصطلاحا مربع جادويي (Magic Square) نيز ناميده مي شود. اين مربع ۳×۳ بوده و ۹ خانه دارد. به هر خانه يك عدد اختصاص دارد كه مجموع اعداد هر طرف برابر ۱۵ است. هر خانه از اين مربع به يك حوزه اختصاص دارد و فقط كافيست محدوده مورد نظر خود را بر همين اساس بچينيد. رايج ترين دستورالعمل براي مربع لوشو عبارتست از:

  1. بخش شغلي و كاري
  2. بخش ارتباطات (عاطفه، ازدواج، شراكت و ….)
  3. ارتباطات خانوادگي اجدادي
  4. سعادت و خوشبختي
  5. سلامت جسمي
  6. خداوند
  7. باروري و كودكان، اوقات فراغت و علايق
  8. علم، دانش و تحصيلات
  9. احترام، نام نيك و شهرت

رنگ ها در فنگ شويي
يكي از موضوعات بسيار مهم در فنگ شويي، نحوه انتخاب و كاربرد صحيح رنگهاست. رنگ از عوامل اثرگذار بر روحيه افراد و عملكرد مغزي آنهاست. به عنوان مثال:

 رنگ قرمز نماد خوش شانسي است.
 رنگ بنفش و زرد، روحيه بخش است.
 رنگ سبز، حس رشد و تازگي را زنده مي كند.
 رنگ هاي روشن، انرژي زا هستند.
 رنگ هاي تيره، آرام بخش هستند.
 رنگ نارنجي و قهوه اي، نشان سلامتي و دانش است.

آئينه ها در فنگ شويي
آيينه ها در فنگ شويي كاربردهاي زيادي دارند و مي توانند انرژي محيط را جذب كند. علاوه بر اين آئينه مي تواند انرژي را حركت داده و جهت آن را تغيير دهد. كاربرد آئينه در تغيير دكوراسيون بسيار زياد است و با آن مي توان يك فضا را بزرگ و حتي پنهان كرد. نكته مهمي كه در اين رابطه وجود دارد اين است كه ترجيحا از آئينه دايره اي، پنج ضلعي و كامل استفاده شود.

نقاشي ديواري در فنگ شويي
اگر به دنبال انرژي بيشتر در محيط خود هستيد، نقاشي ديواري را از قلم نيندازيد. بنابر هدفي كه دنبال مي كنيد، مي توانيد طرح هاي مختلفي را انتخاب كنيد. به عنوان مثال نقاشي دختران زيباروي و آهو، سلامتي و طول عمر شما را به ارمغان مي آورد. نقاشي درختان بامبو و كاج نيز چنين خواصي دارند و مي توانيد از آنها بهره ببريد.

فنگ شويي در ايران
در رابطه با توسعه فنگ شويي در ايران بايد گفت كه كارهاي خوبي صورت گرفته است. كتاب هاي زيادي در اين زمينه ترجمه شده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. به اين موارد مي توان كلاس هاي آموزشي را هم اضافه كرد. جالب است بدانيد كه فيلم سينمايي نارنجي پوش، با الهام از همين مكتب ساخته شده است. داريوش مهرجويي اين فيلم را در سال ۱۳۹۰ كارگرداني و توليد كرد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۹:۱۳ توسط:betaartin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :